
Caius Flavius Valerius Aurelius Constantinus igencsak megrökönyödött, a következőt olvasta a jelben: „E jelben győzni fogsz!” (In hoc signo vinces).
Az előzmények:
Maxentius aki Rómát védte, már kétszer győzött, és esélytelennek tűnt a következő ütközet Constantinus számára. Azonban az isteni jel biztatására bátran küzdöttek és végül legyőzték a Rómát védő sereget. Ez olyan komoly következményekkel járt, hogy egy éven belül az új császár (Constantinus) elrendelte a teljes vallásszabadságot 313-ban. Eltörölte a mártírhalál büntetést, és az egyház vagyonát is visszaadta. Ez utat nyitott a kereszténység elterjedésének, és szabad vallás gyakorlásának. Constantinus és a korabeli illetve a későbbi teológusok is egyöntetűen állították, hogy ez mind isten (JHWH) akarata volt, hogy Jézus tanítása egész földön elérhető legyen, az ő nevükben és támogatásukkal győztek a pogány Róma felett.
De vajon mi történhetett? Mi volt az égi kereszt?
2000-s években tanulmányozták a történelmi esetet, és azt feltételezték egy égi vándor lehetett a ludas. Egy probléma volt, nem volt ennek nyoma, csak a korabeli és későbbi elbeszélésekre tudtak támaszkodni, de egyikben sem beszéltek égből hulló kövekről.
Ezután kezdték átvizsgálni a csata feltételezett helyét, és annak környékét. Hatalmas területről beszélünk. Sok kutatás után felfedeztek egy kis tavat 2005-ben a csata helyszínétől nem messze, ami eddig nem tűnt fontosnak. A részletesebb vizsgálat után kiderült, hogy az egy meteor kráter amiben víz gyűlt össze. További vizsgálódás kellet, hogy meghatározzák a korát, így mintát vettek a mélyéből. Ennek az eredménye már radikálisan javított a kráter megítélésén. Ugyanis a radiokarbonos vizsgálat szerint 3-4 század között csapódott a földbe, további vizsgálatok pontosították a dátumot és 312-es évre tették a korát. A becsadás helyét elnevezték Sirente kráternek.
A meteor részben vastartalmú volt, amiből megtaláltak darabokat. A becsapódás erejét 3-5 ktn-ra becsülték, mint egy atombombáéval ért fel. Nem csoda, hogy Constantinus isteni jelnek vélte a hatalmas fény és hang jelenséget.
Mondhatnánk: talán a véletlen, hogy pont akkor zuhant le a meteor amikor kellett, de akár lehet, hogy Constantinusnak volt igaza. Mindenesetre az időzítés kritikus volt, az hogy enélkül is győzött volna Róma ellen, az már nem fog kiderülni.
A Sirente kráter
A megtalált vastartalmú meteor darabok